KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 17353002
nr 1735 3002
Georg Pauli
(1855-1935), Sverige
Vallflicka ”Lillbacks-Stina”. Signerad, daterad 1879. Blyertsteckning. Yttermått inklusive ram: 43x29 cm. Georg Pauli bodde på Värmdövägen 205 i Storängen
Georg Pauli, svensk målare född 1855 i Jönköping, död 1935 i Stockholm.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 27 oktober 2025
kl 18:31:54
26/10 22:39:13
27/10 18:29:51
Georg Pauli
Läs mer om Georg Pauli